Śmietka kapuściana – zagrożenie dla plantacji rzepaku ozimego
Od kilku lat śmietka kapuściana jest najgroźniejszym szkodnikiem rzepaku ozimego w okresie jesiennym. Nie ma już plantatora, który nie spotkałby się z objawami żerowania tego szkodnika.
Śmietka to szara muchówka o długości 5 – 6 mm z czerwoną plamką na srebrzystobiałym czole. Jej szkodliwą formą są beznogie żółtobiałe larwy o długości 7 – 8 mm. Żerują one na korzeniach roślin drążąc w nich korytarze. Na jednym korzeniu można spotkać od 1 do 10 larw. Szkodliwość uszkodzeń jest tym większa, im więcej jest larw, szczególnie we wczesnych fazach rozwojowych, kiedy korzeń ma niewielką średnicę – w tym momencie może dochodzić do obumierania roślin. Oczywiste jest też, że uszkodzone rośliny słabiej zimują, są bardziej porażone przez choroby a wiosną gorzej znoszą okresy suszy. W tym roku, dzięki ponownemu dopuszczeniu zapraw owadobójczych do produkcji nasion rzepaku, część rolników będzie mogła zaopatrzyć się w tak zabezpieczony materiał siewny.
Z naszych obserwacji ostatnich sezonów wynika jednak, że zaprawa owadobójcza tylko częściowo chroni przed tym zagrożeniem. Należy pamiętać też o tym, że im dalej od terminu siewu, tym efekt ochronny zaprawy jest słabszy. Przy intensywnych nalotach muchówek śmietki wykonanie zabiegu insektycydem wydaje się być nieuniknione.
Jedynym sposobem walki z tym szkodnikiem jest eliminacja dorosłych muchówek nalatujących na plantację wykonując zabieg insektycydowy. W momencie kiedy larwy żerują już w korzeniu – brak jest skutecznych metod ochrony.
Monitorowanie nalotu należy rozpocząć od momentu wschodów roślin, praktycznie do końca wegetacji. Do tego celu najlepiej nadają się pułapki feromonowe, w które odławia się tylko samice gotowe do złożenia jaj. Dobrą i wystarczającą metodą są też po prostu żółte naczynia. Monitoring nalotu należy wykonywać co najmniej dwa razy w tygodniu. Próg szkodliwości tego szkodnika to 1 owad dorosły odłowiony w ciągu 3 dni (jak widać na zdjęciu powyżej- próg przekraczany jest często wielokrotnie).
W tegorocznym sezonie będziemy wspierać naszych klientów w monitorowaniu tego zagrożenia oraz doradzać moment i sposób zabiegu.
Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy udzielą wszelkich informacji na ten temat.
Z nami osiągniesz więcej!